Mindeord over John Hansen

Det er med stor sorg at vi fra Johns hustru Birgitte har modtaget meddelelsen om at John Hansen døde i torsdags den 17 januar 2019

Lige før jul modtog vi en mail fra John, hvor han fortalte at han havde fået konstateret kræft, men som typisk for John skrev han optimistisk at der trods alt var muligheder for et godt liv, selv om denne form for kræft kun kunne holdes i skak, men ikke helbredes. Desværre gik det ikke, som John håbede, og pludselig gik det bare alt for hurtigt. John blev 66 år.

John har været medlem af Textilforeningen i mange år og har siddet i bestyrelsen i over 30 år.

John var næstformand i foreningen og var samtidig referent ved vore bestyrelsesmøder, og som den omhyggelige og systematiske person han var, gik der altid kun nogle få timer før vi pr. e-mail modtog mødets referat. I forbindelse med foreningens 75 års jubilæum i november 2017 skrev John en flot beretning om Textilforeningens historie fra 1942 til 2017 som ligger på foreningens hjemmeside. https://www.textilforeningen.dk/75-aars-jubilaeum-textilforeningens-historie-1942-2017/

John Hansen udgjorde sammen med Ebbe Sørensen og Lone Bang det Sjællandske Aktivitetsudvalg, som gennem tiderne har stået for et utal af fantastiske besøg og arrangementer øst for Storebælt.

John var uddannet Civilingeniør og gennem hele sit arbejdsliv ansat på det tidligere Dansk Textil Institut, som nu er sammenlagt med Teknologisk Institut. John arbejdede gennem mange år i projekter for renere teknologi indenfor farvning i ind- og udlandet.

De sidste år på Teknologisk Institut arbejdede John med Øko-Tex certificering.

John vil blive savnet som den kreative drivkraft han har været i Textilforeningen, men allermest som den gode joviale ven.

Æret være hans minde.

Dybeste medfølelse og kondolence til Birgitte og familien

* Bisættelsen finder sted lørdag den 26/1 kl.13.00 fra Søllerød Kirke.

Bestyrelsen / Textilforeningen